Enea Akademia Talentów
W ramach Enei Akademii Talentów uruchomiliśmy program stypendialny skierowany do utalentowanych uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z obszaru działania spółek z Grupy oraz program grantowy skierowany dla publicznych szkół podstawowych i gimnazjalnych z obszaru działania spółek z Grupy, realizujących autorskie projekty rozwijające talenty i uzdolnienia uczniów.
Jury, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele świata nauki, sztuki i sportu oraz internauci wybrali zwycięzców pierwszej edycji Enei Akademii Talentów. W gronie najlepszych, którym Fundacja Enea przekazała stypendia i granty znalazło się 22 uczniów oraz 9 szkół. Stypendyści to uczniowie ze szkół miejskich i wiejskich, m.in. z Bieżynia, Bydgoszczy, Goleniowa, Lublina, Połańca, Poznania, Santocka, Stargardu, Szczecina, Zielonej Góry i Zwolenia.
Najlepszych uczniów wskazało jury oraz internauci. W gronie zwycięzców znalazło się 22 młodych ludzi, 11 ze szkół podstawowych i tyle samo ze szkół gimnazjalnych. W obu kategoriach wiekowych wybrano laureatów w dziedzinie nauka, sztuka i sport.
Biegamy – Zbieramy – Pomagamy
Pracownicy naszych spółek, biorąc udział w wybranych zawodach biegowych, zdobywali punkty, które zostały przeliczone na pieniądze (1 pkt = 100 zł). Zebrane w ten sposób środki Fundacja Enea przekazała w formie darowizny na rzecz Fundacji Kamili Skolimowskiej, która realizuje projekty mające na celu propagowanie sportu. W 2017 roku za wybiegane punkty zorganizowany został Enea Athetics Camp, podczas którego ponad setka dzieci z domów dziecka oraz dzieci Pracowników Grupy Enea odbyła zajęcia lekkoatletyczne z mistrzem olimpijskim oraz z profesjonalnymi trenerami. Biegacze, dzięki którym wydarzenie się odbyło mogli uczestniczyć w wykładach z psychologiem sportu i dietetykiem. W akcji wzięło udział 122 biegaczy z naszej Grupy. Uczestniczyli oni w aż 134 zawodach biegowych organizowanych w całym kraju.
Potęga poMocy
Program grantowy mający na celu propagowanie wśród Pracowników Grupy Kapitałowej Enea idei prospołecznych o zasięgu lokalnym. Pracownicy mogą zgłaszać cenne lokalne inicjatywy społeczne wymagające według nich wsparcia. Zarząd Fundacji Enea wybiera w każdej edycji tego programu grantowego 3 zwycięskie projekty i przyznaje im wsparcie finansowe.
W 2017 roku wsparcie otrzymało łącznie 9 inicjatyw, które obejmowały obszary:
- działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie oraz osób w wieku emerytalnym;
- działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
- działalność charytatywna, wspierająca ochronę i promocję zdrowia oraz wpieranie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.
Dobra Energia ponad Granicami
Program ma na celu pomoc Polakom mieszkającym na Litwie polegającą na m.in. na wymianie uczniowskiej, wyjazdach edukacyjnych do Polski dla uczniów z polskich szkół na Litwie. W jego założeniach jest również budowanie poczucia polskiej tożsamości narodowej oraz pielęgnowanie i krzewienie polskiej tradycji i języka poza granicami kraju poprzez zachęcenie rodziców dzieci młodzieży polskiego pochodzenia mieszkających na Litwie do wyboru polskich szkół i nauki języka polskiego, polskiej historii oraz tradycji. Podczas I edycji „Dobrej Energii ponad Granicami" do Polski przyjechało 50 dzieci wraz z opiekunami. Zorganizowaliśmy również zbiórkę książek i prasy popularno-naukowej, którą przekazaliśmy do polskich szkół na Litwie.
Enea Akademia Sportu
Projekt mający na celu wsparcie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia dzieci i młodzieży. W 2017 r. w ramach tej inicjatywy ponad 3000 dzieci uczestniczyło w rozgrywkach siatkarskich i zajęciach ogólnorozwojowych. W rozgrywkach Enea Ligii Mini Piłki Siatkowej wzięło udział ok. 1000 dzieci i młodzieży z 30 szkół z Poznania i okolic.
Studia dla osób w wieku senioralnym
Projekt, który zainicjowaliśmy w 2017 roku skierowany był do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. W ramach tego projektu osoby starsze mogły uczęszczać na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Podjęliśmy tę inicjatywę mając na celu aktywizację osób w wieku przedemerytalnym i emerytalnym.
Paczka Wielkiej Mocy na Wielkanoc
Corocznie organizujemy dobroczynną zbiórkę drobnych zabawek i słodyczy dla podopiecznych Placówek Społeczno-Opiekuńczych znajdujących się na terenie działania Grupy Enea.
Tornister Pełen Uśmiechów
Skompletowaliśmy wyprawki szkolne dla ubogich dzieci z terenu Wielkopolski.
Pomóż zwierzakom przetrwać zimę
Zbieraliśmy karmy i akcesoria dla zwierząt przebywających w schroniskach dla zwierząt.
Odkręć-Przynieś-Pomóż
Realizujemy ciągłą zbiórkę nakrętek po butelkach, które później przekazywane są Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Luboniu.
Przeprowadziliśmy również akcję „Pomocy Gminom” poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach, w ramach której Grupa Enea wsparła społeczności lokalne, które w największym stopniu ucierpiały w wyniku sierpniowych burz. Fundacja przekazała prawie milion złotych na pomoc, która trafiła do jedenastu najbardziej zniszczonych po nawałnicach gmin z obszaru dystrybucyjnego Enei Operator. Przekazane środki zostały wykorzystane na cele wskazane przez samorządy, m.in. remonty i odbudowę infrastruktury oraz budynków użyteczności publicznej oraz na wsparcie lokalnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki temu OSP miały możliwość doposażyć się w specjalistyczny sprzęt niezbędny do usuwania skutków kataklizmów.
Ponadto:
Enea Elektrownia Połaniec przeprowadziła akcję „Bezpieczna droga do szkoły” w regionie Połańca, Staszowa i Mielca współpracując z podkarpacką i świętokrzyską policją. Przeszkoliliśmy trzystu uczniów klas pierwszych ze szkół podstawowych na specjalnie zaaranżowanych spotkaniach z bezpiecznego poruszania się po drogach. Wyposażyliśmy dzieci m.in. w odblaski poprawiające ich widoczność.
Enea Operator współorganizowała Akademię Bezpiecznego Przedszkolaka. Celem Akademii jest propagowanie wśród dzieci bezpiecznego zachowania podczas drogi do przedszkola, bezpiecznej zabawy w samej placówce, a także zapoznanie przedszkolaków z zasadami bezpiecznego korzystania z urządzań elektrycznych, ruchu drogowego, przewidywania różnego typu zagrożeń.
Enea Operator przeszkoliła w Nowym Tomyślu pięćdziesięciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhów z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podczas szkolenia omówiono zagrożenia mogące wystąpić podczas prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych w pobliżu infrastruktury sieciowej.